Az IWC több mint 150 éve gyártja óráit kalandorok és kutatók számára. De mitől olyan különlegesek a schaffhauseni időmérők? Megválaszoljuk ezeket a kérdéseket.
1. ALAPÍTÓ
Igen ritkán fordul elő, hogy svájci óramárkát amerikaiak alapítanának. Az International Watch Company esetében azonban mégis ez történt: a bostoni órakészítő, Florentine Ariosto Jones 1868-ban létrehozta az IWC óramárkát
Schaffhausenben, hogy az amerikai piacra órákat készítsen.
2. SCHAFFHAUSEN
Jones először a svájci Jura városban és Genfben nézett körül, a helyiek azonban bizalmatlanok voltak vele. Schaffhausen mellett végül a város új vízerőműje miatt döntött, így az lett a gyár székhelye. A Rajna mellett épült erőmű, amely Svájc legnagyobbja volt akkoriban, az órakészítéshez szükséges gépeket is meg tudta hajtani. Az IWC óragyáraknak, aminek a székhelye Kelet-Svájcban található.
3. PORTUGIESER
Az IWC számára a klasszikus modelljei igen fontosak – ezek mára terjedelmes kollekciókat képeznek, főként az 1939-es Portugieser modell. Akkoriban két portugál üzletember különösen precíz karórára vágyott. Az IWC ekkor az igen pontos zsebóra szerkezetekhez nyúlt vissza, amelynek köszönhetően nagyméretű, 41,5 milliméteres átmérőjű karórák készülhettek.
4. NAGY PILÓTAÓRA
redetileg a német Luftwaffe számára, 1940-ben készítették a nagy pilótaórát, amelynek belsejében zsebóraszerkezet működött, a mérete 55 milliméteres volt. Az időmérő designja olyan gyártóknak is megfelelt, mint az A. Lange & Söhne vagy a Wempe – ezek a márkák is hasonló modelleket gyártottak. Az IWC manapság a Große Fliegeruhr (Nagy pilótaóra) modelljét még titánból gyártja.
5. INGENIEUR
Az első, 1955-ben készült Ingenieur, azaz mérnök nevet viselő modell mágneses mező elleni védelemmel rendelkezett, technikusok, valamint kutatók számára készült. Az IWC ezt a kollekciót ma már a motorsporttal köti össze. Nico Rosberg, a Formula–1 2016-os szezonjának világbajnoka alakíthatta ki a képen látható modellt.
6. AQUATIMER
Az 1967-ben bemutatott Aquatimer búváróra egy különlegességet tartalmazott, mégpedig a búváridő mérésére alkalmas belső gyűrűt, amelyet a korona felett állíthattunk be. Ma a külső lünetta felett mozgatjuk, ami hasonlóan szokatlan, de lényegesen könnyebbé teszi a használatot.
A folytatást keresse a Chronos magazin 2019/4 számában az újságárusoknál.
SZÖVEG: JENS KOCH