A Rolex közkedvelt GMT-Master II útióráját kék-fekete Batman lünettávalis elkészíti. Az egyik elsőként piacra dobott példányt teszteltük Jubilé szíjjal és új szerkezettel.
Vajon melyik Rolex modell lehet a legkedveltebb? A Daytonára tippeltek? Akkor majd-nem el is találták, hiszen ha azt vesszük, hogy mennyivel hajlandóak a vevők többet fizetni az ajánlott kiskereskedelmi árnál, akkor az acél Daytona 103%-kal a listaár felett áll. Ezután következik a kék-piros lünettás (Pepsi)GMT-Master II 107%-kal, a csúcson pedig – nem sokkal lemaradva – 109 százalékkal áll a szóban forgó teszt-óránk. A Chrono24.de honlapon megadott értékek a belső rangsor mellett azt is megmutatják, hogy ezeknél a Rolex modelleknél mennyire erősen meghaladja a kereslet a kínálatot: több mint a kétszeresét is meg-fizetik a vásárlók ezekért az órákért. Tesztpéldányunk egyike az első daraboknak. A vásárló, aki az órát a rendelkezésünkre bocsátotta, listaáron vette a koncessziótulajdonosától, és nem áll szándékában továbbértékesíteni. Szerencsére ilyen is van!
A Rolex GMT-Master II-t a kék-fekete lünettája miatt Batmannek keresztelték el a rajongók. Az aktuálisverzió idén jelent meg a piacon Jubilé szíjjal és új kaliberrel. Ugyanilyen színű volt az elődje, a 2013-ban gyártott, első, kétszínű kerámiaskálás modell. Korábban nemlétezett ez a színkombináció. Az 1954-ből származó első GMT-Masternek kék-piros színe volt – később e két színről nevezték el Pepsinek a 24 órás skálát a lünettán.
Azért erre a szín párra esett a választás, hogy a második időzóna nappali és éjjeli időit jól meg lehessen különböztetni egymástól. Ezek és a további irányelvek a Pan Am légitársaságtól származtak, kérésükre született meg ez a modell. Az új jetgépek lerövidítették a földrészek közötti repülőutakat, így még népszerűbbé tették ezeket az órákat.
A járatok számának emelkedésével megnőtt a kereslet is az olyan órákra, amelyeken egymásodik időzóna is látható. A pilótaóra design mellett aGMT-Master azért is népszerű, mert a színes lünettának köszönhetően könnyen felismerhető. Később megjelentek olyan decensebb verziók is, mint a fekete-piros Cokeel nevezésű modell.
Napjainkban az acél GMT-Master II két változatban kapható, amelyek csak a lünetta színeiben különböznek: a Pepsi és a tesztelt Batman – mindkettő újszerkezettel és ötsoros Jubilé szíjjal kapható, ezt a szíjat eddig a Datejust modelleknek tartották fenn. A Rolex azelőtt a GMT-Master II-t sportos háromsoros Oysterszíjjal szerelte fel, amellyel már csak a GMT-Master IIbicolor és arany modelljei rendelkeznek. A Rolex a Jubilé szíjat 1945-ben a Datejust számára fejlesztette ki, de 1959-től a GMT-Masterhez is választani lehet ezt az óraszíjat. Ahogy eddig a GMT-Master II Oyster szíjánál, a Rolex itt is fényesre polírozza a középső szemeket és szatinálja a külsőket.
A Jubilé óraszíj viselése nagyon kellemes. Az aprószemek jól illeszkednek a karra, és nem csípik bea csuklónknál lévő apró szőrszálakat. Az Oyster szíj domború szemei szintén jó érzést nyújtanak a csuk-lón. Az óraszíj és a tok továbbra is ellenáll a sós víznek, rozsdamentes acélból készült; a Rolex újabban„Oyster acélnak” nevezi ezt az ötvözetet.
Biztos zárás
A Datejust modelltől eltérően GMT-Master II nem Oyster csatzárral szerelte fel a Jubilé szíjat, hanem a sportmodelleknél szokásos Oysterlockkal, amely még egy biztonsági csatrésszel is rendelkezik, ezt leszámítva azonban nagyon hasonlít az előbb említetthez. Mindkét modellhez jár az Easylink hosszabbító, így a szíjat 5 milli-méterrel meghosszabbíthatjuk. Ez a praktikus rendszer segít akkor, amikor magas hőmérsékletnél vagy sport-tevékenységeknél fokozottabb lesz a karunk vérellátása, ezáltal végtagunk megduzzad. A csatból ki tudunk nyitni egy fél hosszabbító szemet, így hosszabb lesz az óraszíj, anélkül, hogy optikailag látszana a különbség.
A Jubilé szíj magas minőségű csatja mind kidolgozásában, mind kezelhetőségében nagyon közel jár a tökéleteshez: a biztonsági csatrész zárt állapotban alig tűnik fel. Amikor a Rolex-korona megemelésével ki-nyitjuk, előtűnik egy emelő kar, melyet szintén nagyon könnyű megemelni, hogy a szíjat ki tudjuk nyitni.
A felhúzókoronát is könnyű használni: a letekerés után tudjuk felhúzni az órát. Az első felhúzó pozícióban az óramutatót óralépésekben előre-hátra mozgat-hatjuk, hogy be tudjunk állítani egy új zónaidőt.A dátum közben mindkét irányba ugrik. A második pozícióban korrigálhatjuk a percmutatót (és vele a24 órás és a normál óramutatót is). A 24 órás mutató értelemszerűen az otthoni idő vagy a repülő számára fontos GMT mutatásához használható, miközben az óramutató a helyi időt jelzi. E két, az utazóóráknál hasznos funkcióról vált ismertté a GMT-Master II.A legtöbb gyártó a két időzónás óráinál csupán a 24 órás mutató gyorsállítását kínálja, ami utazásnál nem túl praktikus. Mindezen túl a GMT-Master II-nél az óralépésekben forgatható lünettát átmenetileg átlehet állítani egy másik időzónába. Például, ha valaki Németországban tartózkodik, és együtt dolgozik egy amerikai céggel, ez a funkció felettébb hasznos.
…
SZÖVEG:JENS KOCH
A folytatást keresse a Chronos magazin 2019/4 számában az újságárusoknál.