Mi a közös a Bullhead, a Regatta, a Valjoux és a Rattrapante kifejezésekben? Az, hogy mindegyik egy stopperfunciós órához tartozik. Nézzünk körül a kronográf órák világában.
Mit jelent a kronográf?
Akárcsak a karóra, úgy a kronográf szó is gyakran elhangzik a közbeszédben. Nos, a kronográf nem más, mint egy olyan óra, ami adott időperiódusok mérését teszi lehetővé. A leggyakrabban ezért a stopperfunkcióval azonosítják, de sok típusnál más időszakaszt is mérhetünk a segítségével. Ennek a funkciónak is több különböző formáját ismerhetjük meg. Az egygombos kronográf esetén elindítani, megállítani és nullázni tudjuk a mért időszakaszt. Az összeadó vagy kétgombos segítségével több akár későbbi részfolyamatot is összegezni tudunk.
Bullhead
A Bullhead kronográf esetében a nyomógombok, a bika szarvaihoz hasonlóan, az óra tetején helyezkednek el. Ezzel a
konstrukcióval az olyan órák, mint a TAG Heuer Carrera Mikrograph (19 100 euró), azokra a klasszikus stopperekre emlékeztetnek, amelyek inspirálták őket. Az órát a tokból kiemelhetjük, és így stopperóraként használhatjuk.
Regatta kronográf
A vitorlásversenyeken létezik egy úgynevezett előstart-fázis, amelynél a hajók a startvonal előtt bejelölik az indulási pontokat, hogy a startjelzésnél a lehető legjobb pozícióból tudjanak startolni. A regattaóráknak az a legfontosabb feladata, hogy a start előtti legértékesebb perceket mérjék. Ezt nagy ablakokkal teszik minden percnél, amelynél a háttér mindig megváltoztatja a színét. A probléma: a különböző regattáknak különböző ideig tartó előstart-fázisuk van, a visszaszámlálás hossza majdnem minden óránál adott. A Rolex tökéletes megoldást nyújt erre a Yacht-Master II modelljével. Ennél az óránál ezt a funkciót a visszaszámláló (amely egy tízperces skálán helyezkedik el) és a lünetta elforgatásával, valamint a nyomógomb benyomásával kapcsolhatjuk be, és a korona forgatásával állíthatjuk a kívánt értékre. Ezt követően a visszaszámlálómutató a megfelelő számra mutat, így beindíthatjuk a személyre szabott visszaszámlálást. A Yacht-Master II rozsdamentes acélból 17 000 euróba kerül.
Valjoux 7755
Ezt az automata kalibert 1973-ban fejlesztette ki a Valjoux, amelyet később a szerkezetóriásnál, az Etánál fejlesztet-
tek tovább. A báziskaliberek között ez számít az abszolút klasszikusnak: a mechanikus óráknak a hetve-
nes évek maga volt a „kvarckrízis”, de az 1990-es években ismét kedveltté váltak, szinte az összes kronográfórát
ezzel a robusztus és megbízható óraszerkezettel látták el. Az ok: a tömeggyártásnak hála, valamint az egyszerű
építési elemeknek köszönhetően a Valjoux 7750-nek – vagy Eta 7750-nek, ahogyan mostanra már valójában nevezik –, igen költségkímélő az előállítása. A mai napig ez a leggyakrabban használt kronográfszerkezet, habár néhány éve nagyon sok alternatíva jelent meg a piacon. A legnagyobb konkurense a Sellita SW 500-as kaliber.
Rattrapante
A rattrapante kronográfok esetében a stopper másodpercmutató alatt elbújik egy második mutató is, amelyet egy külön nyomógomb segítségével lehet megállítani. Így az óra viselője egy köztes időt is mérhet. Ha ismét megnyomjuk a kiegészítő nyomógombot, a rattrapante felzárkózik a másodpercmutatóhoz, és az új, köztes stopra vár, vagy arra, hogy a többi stoppermutatóval együtt nullára állítsák. A kiegészítő funkció ugyan izgalmas és technikailag nagyon igényes, de sajnos csak egy percet lehet vele mérni. Ez a hiányosság nem tetszett a német A. Lange & Söhne tervezőinek, így a cég 2004-ben kifejlesztette a Triple Split modellt három (kék) rattrapante mutatóval, másodpercre, percre és órára.
Ez a világon egyedülálló, így joggal kérnek érte 141 800 eurót.
További négy tény a stopperfunkciós órákról…

A folytatást keresse a Chronos magazin 2019/2 számában az újságárusoknál.
Következő lapszám: 2019. szeptember