Mi a képtelenség? Két egyforma Bexei modell. A független budapesti manufaktúrából kikerülő remekművek összetéveszthetetlen darabok. Becsei áron legújabb “grande sonneire” ütőmechanizmussal készült karórája egyetlen vonásában emlékeztet “felmenőire”: a páratlanságában.
VALAHOGY NEM MEGLEPŐ, hogy Becsei Áron csuklója üres (pusztán a fotó kedvéért veszi fel a Dignitast). 2008-ban, a nagy áttörés évében is az volt: ekkor fejezte be a BEXEI márkát végérvényesen világ körüli pályára állító Primust. Ami, mellesleg, az első magyar gyártású karóra.
„A megrendelők az elsők, a várólista örökös utolsó helye viszont foglalt: az az enyém” – mondja mosolyogva a 40 éves független órakészítő.
Áron egyike azoknak az órásmestereknek, akik az órakészítés minden fázisát a saját műhelyükben végzik el a tervezéstől a kivitelezésig, legyen szó a tok, a hidak, a fogaskerekek, a csavarok, a mutatók, a számlapok vagy a korona elkészítéséről, adott esetben az ezekhez szükséges technológiák és eszközök kifejlesztéséről, és persze a finishingről, amely a high-end szegmensen belül is a felső szintre helyezi a BEXEI-t. A szerkezeti elemek finishingje az ultrahigh-end kategóriába tartozik
Színre lépés a Primusszal
Az órakészítést – nagyjából 20 szakmát lefedő – szegmenseit jórészt autodidaktaként megtanuló, saját megoldásaira sok esetben egyszer használatos praktikaként tekintő Áronnak a finishing terén van példaképe. „Korábban Philippe Dufour munkái egyfajta etalont jelentettek számomra, különösen a finishing technológiákban kiemelkedő. Olyan független órás, akit nagyon nagyra értékelek. Hogy kedveli-e az óráimat? Jó kérdés. (Nevet.) Manapság már egy lapon említik a munkáinkat, amiért rengeteget dolgoztam. Ő is tagja a független órakészítők akadémiájának, az AHCI-nek, így többször beszéltünk. Amikor a Baselworldön megjelentem az első karórámmal, a Primusszal, ő is megnézte, ami önmagában elismerés volt. Amint kitettem a modellt a vitrinbe, a szakmabeliek összeszaladtak, nagy óramárkák vezető mérnökei tartottak rögtönzött megbeszélést, hogy ezt és azt mégis hogyan…? Ez volt a célom, erőteljes modellel akartam színre lépni.”

A Primuson és az azt követő órákon (a Dignitas-kollekció első darabjain) még egyedül dolgozott, ám a napi munka mellett egyre kevesebb ideje jutott a fejlesztésekre. Váltania kellett. Új munkatársait ő tanította be.
„Szükséges, de nehéz döntés volt – maximalista vagyok a munkámban, nehezen adom ki a dolgokat a kezeim közül. A végső finishinget és rengeteg más teendőt a mai napig magam csinálok, de már képes vagyok feladatokat delegálni, úgy, hogy a minőség marad. Ezzel időt nyerek. Persze így sem jut mindenre: ebbe a körbe tartozik a sport.”
Áron a KSI-ben vízilabdázott, az eddigi utolsó magyar pólós aranygeneráció korosztályába tartozik. Mivel fizikai
adottságait és tehetséget illetően sem állt rosszul, 18 évesen válaszút előtt állt: vízilabdázás profi csapatban vagy tanulás, diploma, órák, és persze némi póló, amatőrként. Az utóbbi irány mellett tette le a voksát, így lett csapatemberből egyéni „sportoló”, akiből a manufaktúra bővítése csalta elő ismét a csapatjátékost.
Közvetlen, napi szintű kapcsolat
Ügyfelei között többségben vannak a távol-keleti és az európai vásárlók (köztük egy magyar), most egy amerikai megrendelésen is dolgozik. Van, aki három BEXEI-t birtokol, ami a kevesebb mint 20 eladott órát tekintve már gigantikus kollekció. Mivel minden óra egyedi darab, a mennyiség limitált. A most elkészült Grande Sonnerie Unique Piece 1/1 a több százezer eurós kategóriába tartozik, az alapmodellből (ami az óra-, perc- és másodpercmutatós Dignitas) évente három-öt darab készül, ezek 55 800 euróról indulnak, ám a végső ár az egyediesítéstől függ. Nem hagyományos adásvételről beszélünk.
Az alapötletektől az első fotórealisztikus látványterven át az elkészült óra személyes, érdeklődő tekintetektől és megcsillanó lencséjű lupéktól övezett átadásáig nagyjából egy év telik el, Áron végig, akár napi, közvetlen kapcsolatban van a vevővel. Mindezek tükrében nem meglepő, hogy a várólista hosszára vonatkozó kérdésre némi gondolkodás után azt feleli: ha Dignitast kérnék, 2020 utolsó negyedében, azaz 13-14 hónap múlva tudná szállítani.
…
SZÖVEG: LIPCSEI ÁRPÁD
A folytatást keresse a Chronos magazin 2019/3 számában az újságárusoknál.